Blogul oficialal al grupei noastre - GRUPA ,,FLUTURAȘII"
Ed. IONELA - LAURA CARAIMAN

Bine aţi venit!
Ne bucurăm că ne vizitaţi şi sunteţi interesaţi de activităţile grupei noastre.


duminică, 17 februarie 2013

Inimioare pline de iubire

Dragii mei,
Eu n-am îmbrăţişat niciodată sărbătorile venetice. Le respect, ca fiind parte a tradiţiilor altor popoare, dar mult mai aproape de sufletul meu sunt sărbătorile noastre româneşti, cele care mi-au încântat copilăria şi pe care le trăiesc întotdeauna cu mare emoţie. Anul acesta, pentru prima data, am serbat la şcoalăn Ziua Sfântului Valentin. Cine m-a convins? Un Fluturaş, pe nume COSTI. Când a intrat în sala de grupă, în dimineaţa zilei de 14 februarie, a venit direct la mine şi mi-a spus: Doamna, te iubesc! Am fost foarte impresionată şi fericită să aud astfel de cuvinte. În acel moment mi-am dat seama că trebuie să avem ca subiect de discuţie, la întâlnirea de dimineaţă, Ziua Sfântului Valentin. În urma discuţiilor, copiii au înţeles că putem sărbători Ziua Iubirii la orice vârstă, pentru că fiecare copil iubeşte pe cineva anume: pe mama, tata, bunica, bunicul, frăţiorul sau surioara, ori pe doamna educatoare. Pentru cei pe care îi iubim am pregătit câte un dar: o inimioară plină de iubire.
Am pictat inimoare roşii, apio le-am decupat.
Am decupat floricele.
Am lipit florile pe inimioare.
Iată - inimioarele sunt gata de dăruit!

vineri, 8 februarie 2013

Jucării din hârtie - (2)

Dragii mei,
Aşa după cum vă spuneam într-o postare anterioară, mi-am propus să închei fiecare săptămână cu o bucurie pentru FLUTURAŞI: o jucărie din hârtie. De data aceasta ne-am jucat cu Broscuţa  - Oac. I-am lipit ochişori şi limbuţă, iar ca sarcină pentru acasă, pentru a nu ne plictisi în week-and, avem de colorat broscuţa cu acuarele, în culoarea verde.
Şi iute aşa am încheiat încă o săptămână cu cântec, joc şi veselie!

În lumea numerelor şi a cifrelor!

Dragii mei,
Mulţi dintre cei care au ieşit de pe băncile şcolii, îşi amintesc de lecţiile uneori chinuitoare de matematică.
Dar de ce să fie matematica un chin, dacă poate să fie chiar distractivă?
FLUTURAŞII au făcut cunoştinţă cu numerele şi cifrele chiar de la grupa mică. Anul acesta am reluat şi aprofundat cunoştinţele despre numere şi cifre prin exerciţii de numărare, alcătuire de mulţimi, punere în corespondenţă, rezolvare de probleme simple cu ajutorul imaginilor sau cu sprijin de obiecte. Am încercat să organizez activităţi cât mai relaxante, astfel încât matematica să fie distractivă, nu chinuitoare. Astfel, pentru relaxare, avem şi momente în care învăţăm scurte poezioare şi cântecele despre numere sau cifre, recunoaştem cifre în desene distractive sau chiar realizăm desene folosind cifre. Cu scrisul e mai greu, dar îmbinăm sarcina dificilă cu distracţia: pentru cifra 1 desenăm ţepii lui Aricică, pentru cifra 2 desenăm gâtul lebedelor, iar pentru cifra 3 desenăm cârlionţii din părul unui băieţel şi... tot aşa până la ultima cifră. Sper că am reuşit, în acest fel, să îmbin utilul cu plăcutul, iar copiii nu au simţit dificultatea activităţilor desfăşurate. Imaginile de mai jos au fost surprinse în timpul activităţii de matematică în care am aprofundat cunoştinţele despre numărul şi cifra 5.
Nivelul de concentrare şi atenţie este la maxim!
La final, cine a terminat de rezolvat sarcina primită, ridică creionelul şi se bucură!

marți, 5 februarie 2013

Vivacitate

Suntem, calendaristic, în anotimpul de iarnă. Zele acestea a fost ceva mai cald. Mi-am propus să ieşim în curtea grădiniţei să construim un om de zăpadă, dacă va fi posibil. Zapada stă şternută pe topogan şi pe leagăn, dar avem nevoie de mişcare, chiar dacă stăm mai mult în clasă. Soluţia o reprezintă dansul. Astăzi am încins o horă mare, iar copiii au cântat şi au dansat cu foc ,,Drag mi-e jocul românesc". Priviţi ce mare veselie a fost!

vineri, 1 februarie 2013

Este ziua mea! - (5)

La mulţi ani, CONDREA ŞTEFANIA - VALENTINA!
Să fii sănătoasă, mereu la fel de cuminte şi sârguincioasă!